سخن مدیریت آی روس

سخن مدیریت آی روس

   کشور ما به دلیل جایگاه مهم جغرافیایی از دیرباز بهترین مسیر و پل تجاری بین شرق و غرب بوده و در ارتباط اقتصادی و بازرگانی کشورها نقش بسزایی داشته است. به همین دلیل می‌توان ایران را یک کشورتجاری و بازرگانی تا اواسط دهه ۴۰ دانست و تشکیل اتاق بازرگانی در حدود ۱۲۰ سال قبل بیانگر اهمیت بازرگانی و نقش مهم آن در اقتصاد کشور بوده است. اما از دهه ۴۰ به بعد که بحث صنعتی شدن و اجرای سیاست‌های صنعتی در کشور شروع شد، رشد چشمگیرصنعت و حضور صنایع مختلف باعث شد تا به صنعت نیز توجه ویژه شود.

   همسایگی هزاران ساله ایران و روسیه یکی از موهبت های الهی است که خداوند به دو کشور اعطا فرمود است، این همسایگی دیرینه، سابقه دیرینه تجارت و تبادل کالا، موقعیت سوق الجیشی دریای خزر برای انتقال کالا و انرژی به سراسر جهان و منافع مشترکی را برای دو کشور پهناور ج.ا. ایران و روسیه فدراتیو به ارمغان آورده است
   با بررسی عملکرد کشورهای پیشرفته متوجه می‌شویم که با ایجاد شرایط و قرار گرفتن شرکت‌های همگن در کنار یکدیگر و حمایت از تشکیل ایجاد هلدینگ‌ها و اجرای سیاست مدیریت یکپارچه و تقسیم کار در بدنه اجرایی – باعث بالا بردن کیفیت و کمیت و کاهش مشکلات نقدینگی و سهولت در امر واردات به تولید و صادرات بنگاه می‌شوند. با مقایسه شرایط کنونی بنگاه‌های خودمان متوجه می‌شویم که در اکثر واحدهای کوچک و متوسط کشور مشکلات حضور در هر سه بخش وجود داشته و باعث کاهش تولید و افزایش هزینه سر بار و بعضا توقف تولید شده است.
   دقیقا اینجا است که اهمیت حوزه بازرگانی معلوم می‌شود و خلأ آن خود نمایی می‌کند ؛ متاسفانه در کشور ما طی سال‌های اخیر به‌رغم اهمیت بازرگانی به آن به عنوان دلالی نگاه شده و عملا تجار محترم به‌عنوان کسانی که مخل تولید و اشتغال هستند، معرفی شده اند. این مشکل نیز متاسفانه با ادغام وزارتخانه‌های بازرگانی، صنایع و معادن تشدید شده است و از طرف دیگر امروزه حتی اتاق بازرگانی و صنایع و معادن و کشاورزی که به‌عنوان پارلمان بخش خصوصی نامیده می‌شود و در بدو تاسیس اتاق بازرگانی بوده نیز کمتر به اهمیت و جایگاه بازرگانی توجه دارد و با این بخش فاصله گرفته است. نتیجه غفلت از یک بخش نسبت به دیگری و همه توجهات به یک بخش باعث شده تا در نهایت نتوانیم از یکی از ابزارهای مهم و معین در اقتصاد کشور به نحو احسن استفاده کنیم. با توجه به مطالب پیش گفته به نظر می‌رسد در نگاه مدیریتی چه حاکمیتی و چه اتاق به‌عنوان پارلمان بخش خصوصی کشور باید تغییرات اساسی ایجاد کنیم تا نگاه به تولید صادرات و واردات به مثابه یک رشته زنجیری باشد که هر یک از حلقه‌ها اگر وجود نداشته باشد یا معیوب باشد حرکت کل این رشته را متوقف می‌کند و مجددا نقش بازرگانی را در اقتصاد کشور جدی گرفته و با حمایت منطقی ازهمه بخش‌ها اعم از بازرگانی، بخش تولیدی و کشاورزی و معدن بتوانیم از همه ابزارهای موجود در کنار هم حمایت کرده و از اهمیت نقش هریک غافل نشویم.
   امید داریم تا در بخش خصوصی با ارائه راهکارهای علمی و عملی درهمه زمینه‌های بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی و برطرف کردن مشکلات هر یک از حوزه‌ها بتوانیم از همه ظرفیت‌های موجود استفاده کنیم.تمامی حقوق این سایت برای   ASBC   محفوط میباشد

طراحی و بهینه سازی در طراحی سایت جهش